Stavet ze dreva melo vzdy sve

Stavět ze dřeva mělo vždy své výhody

Výrobky ze dřeva – hračky, kostky, postýlky – nás provázejí od útlého dětství. A stejně tak se dřevo již na prahu věků stalo věrným přítelem člověka a dodnes mu prokazuje spolehlivé služby při stavbě obydlí.

Vždycky dřevo!

Možností, jak postavit dům ze dřeva se nabízí mnoho: od klasických srubů, přes stavby využívající sloupkové konstrukce či dřevěné tvarovky až po montované budovy z prefabrikovaných panelů, jaké vám umíme na míru postavit ve společnosti DOMYRIO.

Některé vlastnosti se však nemění a jsou pro všechny dřevostavby společné. Mezi jinými se jedná především o:

Dřevo se proto jeví jako ideální volba, pokud chcete rychle a přitom ekologicky postavit energeticky úsporný dům.

Dřevo šetří planetu

V moderním stavebnictví si dřevo oprávněně získalo pověst nejekologičtějšího stavebního materiálu. Jeho vlastnosti se přitom v současnosti stávají čím dál tím žádanějším artiklem, neboť trend udržitelnosti a ekologického uvažování se pevné zabydlel i v oblasti výstavby (nejen obytných) domů. Stavební průmysl totiž v celoevropském měřítku generuje celou jednu třetinu emisí skleníkových plynů, především C02.

Díky vyššímu podílu staveb na bázi dřeva by přitom bylo možné výrazně snížit ekologickou zátěž a přispět k udržitelnému rozvoji naší planety. Dřevostavby bez nutnosti jakýchkoli výraznějších dodatečných zásahů dokáží již dnes snadno vyhovět zpřísňujícím se energetickým. technologickým i environmentálním požadavkům, které na budovy kladou národní i evropské instituce a regulační orgány.

Dřevostavby rostou jako houby po dešti

Se dřevem se snadno pracuje. lze je velmi dobře opracovávat. Bývá dosažitelné u lokálních dodavatelů. Uplatní se navíc jak při stavbě nosných konstrukcí, stěn a střech. ale rovněž v interiérech – od dřevěných schodišť, přes podlahy a dveře, až po skříně a další nábytek.

Zejména montované dřevostavby se pak též vyznačují velmi krátkou dobou výstavby. Kompletní dům je možno realizovat v řádu několika týdnů. Od výroby jednotlivých dílů po kolaudaci domu nemusí uplynout ani čtvrt roku.

Dřevostavby jsou navíc celkově lehčí než zděné budovy, vystačí si tedy s nižšími základy na založení stavby a snáze se přepravují na stavební pozemek, což přináší další úspory času, materiálu i financí.

Práce se dřevem sice vyžaduje precizní zacházení a řemeslnou zručnost. přesnost a dokonalé opracování. to však u montovaných domů zajišťují sofistikované obráběcí stroje, tudíž lze moderní dřevostavby považovat za budovy s minimálními nepřesnostmi a odchylkami od návrhů a plánů.

Dřevěný interiér budoucnosti

Výhodou staveb ze dřeva jsou rovněž jejich skvělé izolační vlastnosti, které zajišťují vysoký tepelný komfort v interiéru. Stěny dřevostaveb bývají navíc obvykle užší, než je tomu u zděných stěn. Díky tomu mohou – při zajištění stejných izolačních vlastností – nabídnout větší užitnou plochu uvnitř domu.

Dřevěné interiéry se také snadno přizpůsobují aktuálním potřebám uživatelů: lze je operativně a rychle vytopit či vychladit přesně tam, kde je potřeba: dlouhodobě udržují přívětivé vnitřní klima. Nabízejí rovněž příznivé prostředí pro alergiky.

V současné době už nebývají jejich Achillovou patou dokonce ani horší akustické vlastnosti, Dávno překonaný je rovněž mýtus o tom, že dřevostavby jsou náchylnější k požárům než jiné typy budov.

Dřevo zkrátka představuje tradiční, a přitom vesrkze moderní stavební materiál, který zvládne skoro vše co ostatní. A vždycky přidá ještě něco navíc. Konstatování, že budoucnost (nejen ve stavebnictvj patří dřevu, tak již dávno není prázdným heslem.