DOMYRIO - montované domy, Správné místo pro váš dům? | DOMYRIO - montované domy

Správné místo pro váš dům?

Věděli jste, že podle středověkých kostelů a chrámů se můžete orientovat skoro jako podle kompasu? Jejich vchody totiž bývají obvykle natočeny k západu, zatímco strana s oltářem míří k východu. Rodinné domy sice oproti kostelům mívají dispozice poměrně odlišné, nicméně světové strany také výrazně promlouvají do toho, jak stavbu na pozemku správně umístit. Myslet je ale třeba i na mnohé další aspekty. Třeba legislativu či výhled do krajiny.

 

Čelem ke správné světové straně

Při stavbě domu nestačí zaměřit se pouze na architektonickou podobu domu a jeho vnitřní dispozice. Podstatnou roli hraje i jeho poloha a orientace na pozemku. Rovnice přitom platí i naopak: tvar a profil samotné stavební parcely ovlivňuje výslednou podobu domu. Například pozemky na svahu orientovaném na severní stranu nabídnou vždy méně slunce a více chladu než ty svažující se na jih. S ohledem na omezené množství slunečního svitu proto bývá vhodné umístit na severní stranu například samotný vstup do domu a technické místnosti, případně sociální zařízení. Severní stěna se ostatně – ze stejného důvodu – obejde klidně i bez oken.

Prohlédnout katalog

 

Správné místo pro váš dům?

Od východu k západu

Každý sice ví, že slunce vychází na východě a zapadá na západě, ale neměli bychom zapomínat ani na to, že v létě během dne vystoupá mnohem výše než v zimních měsících, což výrazně ovlivňuje množství světla, které se do domu dostává.

Při plánování vnitřních dispozic každopádně myslete na to, aby ložnice mířily, pokud možno na východ, neboť s vycházejícím sluncem se vám bude příjemně vstávat, k večeru pak bude v ložnici příjemně svěží klima. Dětským pokojům ale trocha odpoledního slunce neuškodí, lze je proto situovat více k jihu, raději však ne jihozápad, kde by ho mohlo být už příliš.

Západní či jihozápadní strana naopak sluší společným prostorům. Tímto směrem můžete umístit obývací pokoje i s většími prosklenými plochami, které interiér příjemně prohřejí, což například u dřevostaveb představuje vhodný doplněk k udržování příjemného vnitřního klimatu. Nezapomeňte v takovém případě ale ani na adekvátní zastínění oken a skleněných dveří pro letní měsíce.

 

Architektonické služby


Doprostřed, či na kraj?

Rovněž samotnou polohu stavby na pozemku ovlivňuje větší množství aspektů. Stavíte-li svůj dům na samotě, izolovaně od ostatní zástavby, budete mít o poznání větší manévrovací prostor, než když bude součástí hustěji zastavěného území.

Pozici domu totiž reguluje také legislativa. Počítat musíte třeba s tím, že mezi rodinnými domy musí být dodržen odstup alespoň sedmi metrů. Výjimku tvoří výstavba ve zvláště stísněných podmínkách, kdy lze vzdálenost snížit až na čtyři metry. Od hranice pozemku či od komunikace pak činí minimální vzdálenost tři metry. Umístění stavby mohou ale ovlivnit i další předpisy, například požadavky na požární bezpečnost. Zohlednit a respektovat je ovšem třeba také rozložení inženýrských sítí a přípojek elektřiny, plynu a kanalizace, jež mají svá vlastní pravidla a regulace.

Domluvte si schůzku


Klid na té správné frontě

Odpočinkové prostory by také měly směřovat na tu stranu, kde je klid. Komplikaci ovšem v tomto případě může představovat třeba frekventovanější komunikace, která lemuje dům na západní či jižní straně, kam byste rádi umístili obývací pokoje. Stejně tak je třeba zohlednit umístění, funkci a orientaci plánované zahrady.

Abyste předešli jakýmkoli pozdějším komplikacím, je dobré vše zvážit ještě předtím, než se pustíte do samotné stavby, pokud možno již při výběru pozemku. Některé kompromisy totiž nemusejí být vždy ideální pro spokojené bydlení, i když se rozhodnete pro stavbu domu v nejvyšší možné kvalitě.

Ve společnosti DOMYRIO vám proto zkušení odborníci rádi poradí i s tím, jak stavbu na pozemek umístit, abyste si mohli užívat všech výhod špičkové, energeticky úsporné dřevostavby.City 144 City 144

City 144

Užitná plocha: 144 m2 (5+kk)
Cena od: 3.817.800 Kč

DetailyTen se mi líbí
Country 95 Country 95

Country 95

Užitná plocha: 95 m2 (3+kk)
Cena od: 2.698.500 Kč

DetailyTen se mi líbí
Exclusive 140 Exclusive 140

Exclusive 140

Užitná plocha: 90 m2 (5+kk)
Cena od: 0 Kč

DetailyTen se mi líbí


Jsme Vám
k dispozici

Kde nás najdete

DOMYRIO s.r.o.
třída Hrdinů 1288/55,
795 01 Rýmařov

IČ:03565394
DIČ: CZ03565394

MAPA

Domluvte si schůzku

Spojte se s námi

+420 604 255 555
info@domyrio.cz

všechny kontakty

Kontaktujte
nás