DOMYRIO - montované domy, Poctivý dům pro současné i další generace | DOMYRIO - montované domy

Poctivý dům pro současné i další generace

Do sbírky rozšířených mýtů a pověr o dřevostavbách patří i nepodložené tvrzení, že domy ze dřeva mají omezenou životnost a moc dlouho nevydrží. Přitom opak je pravdou: důkazem budiž jak nádherně zachovaný japonský pětipatrový chrám Hórjúdži pocházející ze 7. století, tak ale třeba i nám dobře známé horské roubenky, které zdárně odolávají náročným klimatickým podmínkám už půl druhého století.

Ani moderní dřevostavby proto nemají důvod být výjimkou a kvalitně realizovaný dům ze dřeva od společnosti DOMYRIO bude dobře sloužit vám i dalším generacím.

Prohlédnout katalog


Dřevěná konstrukce na sto let

Reálně odhadovaná životnost současných montovaných dřevostaveb činí 80 až 100 let. V tom, aby budova ze dřeva zůstala zachována i pro další generace, hraje ovšem roli více faktorů.

Stejně jako u jiných konstrukcí záleží i v tomto případě především na kvalitě použitých stavebních materiálů a samotné konstrukci budovy, dále pak na zručnosti a poctivosti zhotovitele a v neposlední řadě na následné údržbě domu během jeho užívání. Pozornost je ale třeba věnovat také například kvalitě základové desky, na níž bude dřevostavba dlouhá desetiletí spočívat.

Dřevo jako stavební materiál přináší řadu výhod, mezi něž patří i pevnost a pružnost. Dřevostavby obecně vykazují vyšší odolnost vůči vnějším vlivům, jako je seismická aktivita, extrémní vítr či oheň.

Délka životnosti budovy závisí také na účelu, za nímž byla postavena – čím větší zátěži bude vystavena, tím větší péči bude potřebovat. Domu sloužícímu jako ubytovací zařízení pro hosty bude přirozeně třeba věnovat větší pozornost než domu, který budete využívat výhradně jako letní víkendový byt.

Naše výroba


S vlhkem si dřevostavba poradí

U dřevostaveb nabývá na významu otázka ochrany domu před vlhkostí, ačkoli dlouhodobý kontakt s vodou a vlhkostí nedělá dobře žádným stavbám, ať už jsou zděné či ze dřeva. Voda sama o sobě sice dřevo nezničí, proměňuje však jeho strukturu. Při delším vystavení vlhkému prostředí může dřevo výrazněji měnit svůj objem a bobtnat, v příliš suchém a horkém prostředí naopak zase bude sesychat.

Těmto přirozeným procesům lze přitom spolehlivě předcházet již v průběhu plánování dřevostavby a její realizaci – zejména vhodným konstrukčním řešením, kvalitní realizací a adekvátní orientací budovy na stavebním pozemku.

Kvalitní konstrukční řešení správně naprojektované dřevostavby dokáže vnikání vlhkosti do konstrukce minimalizovat a dokáže vlhkost dřeva udržet na velmi nízkých hodnotách, čímž zároveň dřevěnou konstrukci aktivně ochrání před negativními vlivy škůdců a plísní. Ty totiž obvykle bývají největším potenciálním rizikem dřevěných konstrukcí - kombinací kvalitní konstrukce, důkladné impregnace dřeva a odizolování stavby však lze zdravý život domu výrazně prodloužit.

Skladba konstrukcí

Poctivý dům pro současné i další generace

Dřevo jako lék proti stárnutí domu

U samotné konstrukce dřevostavby lze tedy při vhodné údržbě očekávat značnou dlouhověkost a záruku kvalitního bydlení po několik generací. Pozornost je ale třeba věnovat rovněž tomu, jak je dům uspořádán a navržen uvnitř, mezi čtyřmi stěnami. Vnitřní dispozice, rozvržení a účel jednotlivých místností totiž mnohdy mohou zastarat o poznání rychleji. Na další generaci tak kdysi moderní interiér může působit už lehce zastarale, v průběhu času se obvykle též mění nároky a potřeby obyvatel domu.

V tomto ohledu ovšem dřevostavby disponují jednou velkou výhodou – vysokou vnitřní variabilitou. Vnitřní členění domu lze u montovaných dřevostaveb poměrně snadno a bez komplikovaných stavebních úprav a nepořádku pozměnit a upravit dle aktuální situace a požadavků. Dům ze dřeva tak může v průběhu svého života růst společně se svými obyvateli a vycházet vstříc jejich potřebám.

 

Hodnota kvalitní dřevostavby v průběhu let nijak neklesá – naopak díky unikátním izolačním vlastnostem a vysoké energetické úspornosti se dům ze dřeva z dlouhodobého hlediska vyplatí. Dřevo totiž stárne pomaleji než jeho obyvatelé.Easy 107 Easy 107

Easy 107

Užitná plocha: 107 m2 (4+kk)
Cena od: 2.599.700 Kč

DetailyTen se mi líbí
Exclusive 223 Exclusive 223

Exclusive 223

Užitná plocha: 233 m2 (5+kk)
Cena od: 5.669.100 Kč

DetailyTen se mi líbí
Easy 68 Easy 68

Easy 68

Užitná plocha: 67.9 m2 (3+kk)
Cena od: 1.992.000 Kč

DetailyTen se mi líbí


Kontaktujte
nás